I Prywatne Liceum Ogólnokształcące

Prywatne Gimnazjum nr 1

Wycieczka do Auschwitz

20180516 140418 foto Justyna KrzysztyńskaW środę 16 maja klasa 3 gimnazjum udała się busem na zwiedzanie Muzeum Auschwitz - Birkenau. Pogoda była dość kapryśna, dlatego zaopatrzyliśmy się w mocne buty, kurtki przeciwdeszczowe i parasole. Jak się okazuje - słusznie!


Najpierw zwiedzaliśmy Auschwitz, budynki dawnych koszar wojskowych przerobione w czasie wojny na baraki mieszkalne dla więźniów nazistowskiego obozu koncentracyjnego. Obecnie mieści się tu muzeum, w którym zgromadzono autentyczne przedmioty należące do pomordowanych więźniów, a w piwnicach znajdują się cele karceru. Następnie udaliśmy się do obozu Birkenau, by obejrzeć osławioną Bramę Śmierci i rampę służącą nazistom do selekcji więźniów. Tam zastał nas krótki, ulewny deszcz. Przeszliśmy wzdłuż torów i pozostałości po barakach obozowych aż do pomnika pomordowanych ofiar faszyzmu, a następnie oglądaliśmy budzące grozę ruiny komory gazowej i krematorium.

Ponieważ na lekcjach omawialiśmy zarówno historyczne, jak humanistyczne i emocjonalne aspekty tej trudnej wycieczki, byliśmy do niej dobrze przygotowani. Mimo to jednak to straszne miejsce zawsze jest traumatycznym przeżyciem i sięga do najgłębszych pokładów ludzkiej wrażliwości.

20180516 140418 foto Justyna Krzysztyńska 20180516 131307 foto Natalia Auguściak